CategoriesBez kategorii

Przewodnik, jak adoptować psa ze schroniska

Adopcja zwierząt bezdomnych jest obecnie jedną z najpopularniejszych form nabycia psa lub kota. Istotne jest, aby móc wybrać najlepszy z możliwych przyszły dom danemu zwierzęciu, a adopcja była przemyślana i odpowiedzialna.

Schroniska dla bezdomnych zwierząt bądź fundacje i organizacje opiekujące się znajdami, szukają dobrych domów dla swoich podopiecznych, poprzez tworzenie procedur adopcyjnych m.in. ankiety wypełnianej przez przyszłych właścicieli, rozmowy i spacerów przedadopcyjnych z wolontariuszami lub pracownikami opiekującymi się danym zwierzęciem. Procedury te mają przede wszystkim zapobiegać nieudanym adopcjom i zwrotom, sprawdzić relację człowiek-zwierzę, zaangażowanie zainteresowanej osoby adopcją oraz świadome podjęcie przez nią decyzji bez emocji i nie pod wpływem chwili. Właściciele muszą być świadomi co ich czeka, jeśli adoptują zwierzę i jak zmieni się ich życie skoro zdecydowali się wziąć pod swoją opiekę zwierzę, które nie jest zabawką i również potrzebuje właściwego wychowania.

Większość psów, które trafiają do schroniska nie posiadają żadnych problemów behawioralnych
(są niezwykle kontaktowe, radosne, ułożone, znają podstawowe komendy, nadają się zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z dziećmi). Często zdarza się, że właściciele zazwyczaj nie poradzili sobie
z wychowaniem danego psa, ze względu na brak czasu, cierpliwości, czy nieodpowiednio dobraną do siebie rasę psa. Niektóre psy mogą ze względu na swoje lęki potrzebować więcej czasu, aby zaufać i zbudować relację z człowiekiem. Wiele z nich mogło w swoim krótkim życiu zaznać agresji i znęcania w domach patologicznych albo być zaniedbane, czy porzucone. Każdy z takich psów potrzebuje dużo miłości
i cierpliwości, aby móc wypracować z nim własną drogę przemiany, czego efektem będzie znalezienie domu takiego na zawsze.

Jeżeli w pełni świadomie zdecydujemy się na adopcję psa ze schroniska lub fundacji warto pamiętać
o odpowiednim przygotowaniu się do życia z nowym członkiem rodziny. Decyzja o adopcji psa powinna uwzględniać zgodę wszystkich domowników, możliwości poświęcenia czasu na wychowanie psa, poniesienia kosztów na zapewnienie odpowiednich warunków bytowych psa oraz ewentualne leczenie psa
i spotkania z behawiorystą, trenerem, groomerem. 

Niezwykle istotne jest, aby wybór psa, był dostosowany do naszych możliwości i predyspozycji, aby być
w stanie spełnić podstawowe, ale i rasowe potrzeby danego psa. Każdy pies po adopcji potrzebuje czasu około dwóch/trzech tygodni, aby poczuć się bezpiecznie i pewnie w nowym domu, nawiązać relację z nowymi opiekunach, a także zaznajomić się ze stałymi trasami spacerowymi oraz rytuałami dnia codziennego
w ludzkim świecie.

Nowi właściciele powinni być przygotowani na zmiany w zachowaniu zwierzęcia oraz możliwości wystąpienia różnych sytuacji, które mimo trudności zawsze można rozwiązać. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie szukać pomocy i chcieć zrobić wszystko, aby naprawić/pozbyć się problemu, poprzez swoje konsekwentne i świadome wychowanie zwierzęcia.

Aby adoptować odpowiedniego dla siebie psa ze schroniska należy:

1. Przede wszystkim przejrzeć strony internetowe i portale społecznościowe z ogłoszeniami psów, szczególnie z opisami i zdjęciami psów do adopcji albo odwiedzić schronisko osobiście. Przemyśleć sprawę, jakiego psa wybrać (kundelek, w typie rasy, rasowy), w jakim wieku (szczeniak, podrostek, dorosły, staruszek), jakiej płci (pies czy suczka).

2. Zastanowić się nad swoimi możliwościami (fizycznymi, mieszkaniowymi, czasowymi), aby wybrać odpowiedniego psa (np. z predyspozycjami do mieszkania z dziećmi, bardziej aktywnego dla biegaczy, czy spokojnego dla osób starszych). Często na stronie internetowej schroniska dostępne są pytania i kwestie do rozważenia pomagające wybrać odpowiedniego dla siebie psa.

3. Skontaktować się z wolontariuszem/opiekunem danego psa/psów i umówić się na spacer. W wielu schroniskach należy również uzupełnić ankietę przedadopcyjną oraz zapoznać się z procedurą adopcji.

4. Podczas spaceru należy słuchać informacji (na temat psa i zachowania ostrożności przy zapoznawaniu się lub zabawie) przekazywanych przez wolontariusza oraz zadawać pytania, by jak najwięcej dowiedzieć się
o danym psie oraz możliwych sytuacjach problemowych, jakie mogą wystąpić po adopcji.

5. Spacery można odbyć z kilkoma psami, aby poznać różne charaktery i predyspozycje psów. Czasami zwiększa to szansę na znalezienie tego jedynego czworonoga, który idealnie będzie do nas pasował.

6. Zanim adoptujemy psa warto odbyć 2-3 spacery, aby dany pies się z nami zapoznał i być może nawiązał odpowiednią nić porozumienia, która pomoże w podjęciu decyzji. Niektóre psy potrzebują więcej czasu, aby zaufać nowym, nieznanym osobom oraz potrzebują więcej pracy, dlatego w niektórych przypadkach szukane są tylko osoby z doświadczeniem. Nie każdy dom będzie odpowiedni dla każdego zwierzęcia.

7. Przed adopcją należy dobrze przygotować się do życia z psem. Przede wszystkim odpowiednia dawka wiedzy, właściwe dla danego psa zaopatrzenie w legowiska, smycze, zabawki, karmę, leki… Wszystkie potrzebne rzeczy należy kupić i przygotować przed adopcją psa.

8. W dniu adopcji należy być spokojnym i przejść procedurę adopcji (w tym odprawa u schroniskowego weterynarza, uzupełnienie dokumentów, spokojne przyzwyczajenie psa do samochodu).

9. Po adopcji psa należy jechać prosto do domu i pozwolić psu zapoznać się z pomieszczeniami, domownikami oraz wybrać się na krótki spacer po okolicy. Dać psu spokojnie przyzwyczaić się do nowej sytuacji oraz od pierwszego dnia być cierpliwym i konsekwentnym w wyznaczaniu granic dla psa.

10. Pamiętajmy, że zawsze możemy zwrócić się z pomocą do schroniska i wolontariuszy danego psa. Warto wszelkie problemy zdrowotne konsultować z weterynarzem, a w razie problemów behawioralnych
z behawiorystą oraz trenerem w celu pomocy w wychowaniu psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *